Jiří SCHELINGER
se narodil 6.3.1951 v Bousově nedaleko Čáslavi. Jeho otec byl učitelem hudby. Na základní škole založil spolu s kamarády skupinu Nothing But Nothing, ve které hrál na kytaru. Tehdy jeho kytarovým idolem byl Brian Jones z Rolling Stones. Po skončení základní školy začal navštěvovat SOU ale instalatér se z něho nestal. Ocitl se také ve vyšetřovací vazbě a aby se dostal co nejdříve ven, pokusil se o demonstrační sebevraždu. Díky tomu potom skončil v psychiatrické léčebně v Bohnicích a získal modrou knížku, což bylo pro jeho kariéru dost důležité. Po návratu nastoupil jako kulisák v divadle Jiřiho Wolkra. V divadle vydržel asi měsíc. Do skupiny Smaragd ho vzal Ivo Trojan. Brzo se stal v této skupině hvězdou číslo 1. V době svého působení v Liberci se seznámil se svojí první ženou Alenou, se kterou měl dceru Andreu. Manželství se mu však nevydařilo a po rozvodu začal zpívat ve skupině The Happy Five. Skupina se především orientovala na bluesový repertoár. Po čase však skupina odcestovala bez SCHELINGERA do Finska a tak přijal nabídku od Karla Šípa ze skupiny Faraon. Kromě barového repertoáru nahrál se skupinou několik singlů, hlavně největší hit české populární hudby - Holubí dům. Ani to ho však ve skupině neudrželo a roku 1973 zakotvil ve skupině bublegummového krále Františka Ringo Čecha.
Podle Čechových slov došlo k přibrání Schelingera za účelem celkového přitvrzení zvuku kapely. Sodoma odchází, Švihák lázeňský - První Schelingerové hity v novém působišti. K výraznému přitvrzení Čechovy kapely dochází na albu Nemám hlas jako zvon. Objevují se na něm skladby od Black Sabbath a Status Quo. Roku 1977 nahráva J.Schelinger a skupina F.R.Čecha první hardrockové album v Čechách - Hrrr na ně... Kapela posílila o kytarového mága Stanislava Kubeše a bubeníka Jiřiho Mamuta Stárka. Brzo ji doplňuje baskytarista Jan Kavale. A nejlepší uskupení 70-let je na světě. Společně odjíždějí na památný zájezd do Ruska kde koncertují s tehdy slavnou anglickou skupinou Smokie. V roce 1979 vydáva J.Schelinger LP - Nám se líbí. Po tvrdém - Hrrr na ně... působí deska poloakusticky. Přestože jde o desku žánrově nevyhraněnou, nedá se jí upřít značný stupeň originality. Bubeník Starek se objevuje v konkurečním Katapultě a unavený koncertovaním opouští skupinu F.R.Čecha. Ale ani jeho odchod nenarušil práci na novém projektu - Zemětřesení, který díky své tvrdosti měl velkou šanci stát se přelomovou deskou českého rocku vůbec.
K realizaci však nedošlo, protože v dubnu 1981 odchází J.Schelinger na pozvání STV do Bratislavy. Dne 13.4.1981 večer z neobjasněných důvodů skáče z mostu do Dunaje. O měsíc později jeho tělo vyplavila voda nedaleko Šamorína. Jeho tělo nikdy nebylo nikým identifikované. Jestliže skupina přežila odchod F.R.Čecha, kterého nahradil Milan Schelinger, nepřežila ztrátu svého sólisty. Zkusili ho nahradit Jiřím Hoppem,vydali jeden singl z připraveného projektu, ale odchází od nich "tandem" Kavale-Kubeš. Skupina sa rozpadá.
V roce 1993 se na společném projektu schází : Brichta, Doležal, Henych a Smetaček a se souhlasem Milana Schelingera a F.R.Čecha nahrávají Schelingerové Zemětřesení. Jeho skvělé přijetí a nominace na Gramy dokazují, že Schelingerová hudba je díky svojí originalitě něčím co má nezastupitelné místo v historii české rockové hudby.
Holubí andante (z cyklu Nevyjasněná úmrtí)
Smrt mladého člověka je vždy svým způsobem nepochopitelná. Pokud je ještě navíc tento člověk tvůrčí a aktivní, je o to citlivěji vnímána. A Jiří Schelinger, jemuž je věnován tento hodinový dokument, byl takový. Ve třiceti letech, kdy jiní teprve dozrávají, byl na vrcholu svých sil.
Vlastně celý jeho život se zdá být jako z čítanek o hudebních velikánech. Otec byl učitelem hudby, jeho matka květinářka. Od čtyř let navštěvoval hodiny klavíru u prof. Rouse. Jak dorůstal, začala ho více zajímat kytara. Poslech rádia Luxemburg umožnil Jiřímu vstřebat do svých pubertálních žil čistokrevný rokenrol. Neprosazoval se zpočátku nijak lehce. Teprve od spolupráce s Šípem a Uhlířem, a jejich hitu Holubí dům, byla Schelingerova cesta ke slávě až zázračně rychlá a přímá. Po nikoli hladkém rozchodu s Ringem se s vervou pustil do práce na albu Zemětřesení. Uprostřed práce odjel zcela sám na natáčení televizního pořadu do Bratislavy a domů se už nevrátil. Smrt na něj čekala v ledových vodách Dunaje.
Nejasné a tragické úmrtí mladé hvězdy na vrcholu kariéry, jehož okolnosti zůstávají až do dnešních dnů zahaleny rouškou tajemství, navodily řadu otázek. Směřovaly především k pozadí této smrti, k tomu do jaké míry byla jen logickým vyústěním zpěvákova soukromého života a nakolik byla naopak ovlivněna klimatem doby, která hvězdám Schelingerova ražení nepřála. Nedostatek odpovědí na tyto otázky a do jisté míry záměrné utajování a překrucování faktů vyvolalo množství dohadů a fám, přežívajících až dosud. Dokument však není "detektivním" pátráním, nýbrž pokusem o pochopení všech souvislostí jeho tragické smrti, ale i jeho krátkého života.
V dokumentu se objevují výpovědi Milana Schelingera (mladšího bratra Jiřího), Jitky Poledňákové (manželky), F. R. Čecha, Zdeňka Svěráka, Jaroslava Uhlíře, Aleše Brichty, Pavla Chrastiny, Oldřicha Říhy a mnoha dalších.
V hrobě Schelingera prý leží neznámy človek
Smrt zpěváka Jiřího Schelingera nadále zahaluje množství záhad a mnoho roků po jeho tragické smrti v Bratislavě ve vodách Dunaje (1981) se objevily fámy, že v jeho hrobě na pražských Olšanech leží tělo neznámého muže. "Pitevní zpráva, kterou se mi podařilo po letech získat, jasně dokazuje, že pláčeme na nepravém hrobě," vyhlásil Schelingerův bratr Milan.
Okolo zpěvákové smrti nadále přetrvávají spekulace, zda šlo o sebevraždu, pokus o emigraci, nebo chladnokrevnou vraždu z dílny Státní bezpečnosti. Zpěvákův bratr Milan však přišel se šokujícím obviněním. V pitevní zprávě našel větší množství nesrovnalostí, na základě kterých se domníva, že v hrobě leží neznámá osoba. Například výška těla podle něho nesouhlasí o pět centimetrů. V pitevní zprávě sa taktéž hovoří, že mandle mrtvého nebyly zvětšené, ale Jiří měl mandle dávno vyoperované.
Pitva určila jako oficiální příčinu smrti infarkt. Jeho tělo však nikdo z rodiny neidentifikoval a totožnost byla potvrzena jen na základě zubařské karty. M. Schelinger tvrdí, že jeho bratr byl v čase své smrti tak populární a réžimu nepohodlný, že státní moc potřebovala jeho případ okamžitě ukončit a přišlo jim vhod i jiné tělo. Tělo J. Schelingera se podle něj našlo až po čase v Maďarsku, kde je pochovaný jako neznámý muž.
Jiří SCHELINGER hudebník - zpěvák a skladatel účinkoval i ve filmech "Romance za korunu" - 1975 a "Trhák" - 1980.
| |